Je tu éra Sáry !

Český úkaz řádí, otrávená Američanka vrhala ironické úsměvy.

Na její průlom se už nějakou dobu čekalo, přesto teď způsobem, jakým v Madridu seká jednu favoritku za druhou, stejně působí rozruch.

Novinářům v neděli v Madridu s úsměvem vyprávěla, jak v dětství vždy vzhlížela k Petře Kvitové, své slavné krajance a také levačce, která právě na španělské antuce třikrát během kariéry zvedla nad hlavu vítěznou trofej.

„To jsem ještě netušila, že zůstanu takhle malá a nebudu moct hrát vůbec její hru,“ smála se Bejlek s narážkou na svých 157 centimetrů.

Na ranařský styl založený na mocném servisu, který produkovala (a snad ještě produkovat bude) o čtvrt metru vyšší Kvitová, skutečně může zapomenout.

Jenže i bez něj v moderním areálu Caja Mágica neboli „Magická krabice“ předvádí naprostou bouři.Expand article logo  Pokračovat ve čtení

Houževnatá obrana, agresivní útoky, rychlé nohy a zdánlivě nezastavitelný příval energie znechutil už pět hráček elitní stovky, do níž sama Bejlek ještě nepatří, ale snad už brzy bude.

V kvalifikaci si vyšlápla na zkušenou Belgičanku Yaninu Wickmayerovou a čínskou naději Paj Čuo-süan, v prvních dvou kolech hlavní soutěže pak nejprve překonala dvě Rusky: 45. hráčku světa Annu Blinkovovou a s přehledem i pětadvacítku pořadí Annu Kalinskou, velkou hrozbu, letošní přemožitelku Igy Šwiatekové či Coco Gauffové.

O hlavu větší soupeřky na rozjetou Bejlek neměly a znechucená odcházela v neděli z kurtu i další ranařka, 185 centimetrů vysoká Američanka Ashlyn Kruegerová.

Kdo zápas viděl, musel si všimnout, jak tenistka z Hrušovan nad Jevišovkou jinou teenagerku ze Springfieldu v Missouri dokonale otrávila.

Kruegerová od stavu 2:2 v prvním setu uhrála ve zbytku utkání pouhé dvě hry. Často jen kroutila hlavou a ve druhé sadě v pauze mezi gemy jen nevěřícně zírala, jak se její česká soupeřka s předstihem zvedá z lavičky a energicky pobíhá po kurtu ve chvíli, kdy ještě do konce přestávky zbývaly desítky vteřin.

Američanka reagovala ironickými úšklebky, detail na její tvář plnou nejistoty ale jasně vypovídal o tom, kdo má zápas pevně v rukou. Něco takového Kruegerová nečekala.

V jednom okamžiku se jen ohlédla za fenomenálním bekhendovým prohozem Češky, úder vypadal jako z dílny Rafaela Nadala. Místní modlu mimochodem česká tenistka po zápase označila za svůj další idol vedle Kvitové.

Bejlek hýřila chutí, odhodláním a sebevědomím. Neuhla ani o píď a duel dovedla k triumfu prakticky bez zaváhání, podobně jako v předchozích kolech.

„Snová jízda pokračuje,“ napsal oficiální účet WTA. Známý tenisový novinář José Morgado mluvil o působivé hře mladé Češky, účet Relevant Tennis její šňůru výher označil za „neuvěřitelnou“. Magazín Tennis.com přispěchal s představovacím článkem „Kdo je Sára Bejlek?“

„Je tu éra Sáry?“ ptal se twitterový profil Tick Tock Tennis a hned si sám odpovídal kladně: „Už od patnácti byla pod drobnohledem poté, co se dokázala kvalifikovat na tři ze svých čtyř prvních grandslamů. Teď už je evidentně připravená na velký skok nahoru.“

Momentálně 136. hráčka žebříčku už se v živém pořadí posunula na 110. pozici. K postupu do první stovky by potřebovala v pondělí přidat do svého portfolia prvotřídní senzaci.

V madridském osmifinále se totiž utká se světovou čtyřkou, wimbledonskou šampionkou a vítězkou předchozího turnaje ve Stuttgartu Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu.

Vůbec poprvé v kariéře bude čelit tenistce z první desítky.

„Nikdy jsem s takovou hráčkou nehrála. Ale zkusím předvést to nejlepší, co ve mě je a uvidíme, jak to půjde. Těším se,“ vyprávěla Bejlek.

Přiznala drobné překvapení z toho, jak skvěle jí madridský turnaj vyšel. Vždyť v hlavní soutěži WTA vyhrála poprvé, na šestý pokus. K jednomu vítězství ale hned přidala další dvě.

„Trochu mě to překvapilo. Ale můj tým mi říkal, že umím hrát tenis a že můžu hrát na vysoké úrovni. Jen se musím soustředit na svou hru, na fyzickou přípravu i na mentální stránku. Takže uvidíme,“ dodala. 

Na kurtu Arantxy Sánchezové půjde na věc zhruba v 17:30, její očekávaná bitva s Rybakinovou přijde na řadu po duelu Američanek Gauffové s Keysovou. Deník Aktuálně.cz bude její osmifinále sledovat v online reportáži.

ZDROJ: msn.com